Wycieczka do Kazimierza Dolnego w dniu 27.04.2024
Wyjazd do Kazimierza adresowany był do starostów grup zajęciowych oraz osób wykazujących się aktywnością na rzecz Uniwersytetu.
Kazimierz Dolny to niewielkie miasteczko o niepowtarzalnym klimacie, bogatej historii i urokliwym położeniu nad Wisłą i Grodarzem.
Wędrówkę zaczęliśmy od podejścia do najstarszej fary św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, która góruje nad miastem. Idąc ze świątyni w dół, naszym oczom ukazał się rynek okolony renesansowymi kamienicami, wśród których znajdują się piękne, unikalne Kamienice Przybyłowskie, a pośrodku placu znalazła swe miejsce słynna studnia. Krótka przerwa na wypicie kawy pozwoliła nam dokładniej przyjrzeć się tym renesansowym budowlom.
Następnie przeszliśmy na Mały Rynek, zakątek związany z kulturą żydowską, gdzie uwagę zwracają odrestaurowane jatki koszerne oraz synagoga z 1677 roku.
Inną atrakcją naszego zwiedzania była ulica Senatorska, główna „arteria” miasta, przy której pięknie odrestaurowane kamienice świadczą o świetności architektury mieszczańskiej. Oczywiście, będąc w Kazimierzu, nie może zabraknąć na liście atrakcji choć jednego z wielu lessowych wąwozów, okalających miasteczko. Zagłębiliśmy się w wąwozie Głęboczyzna, zwana również Wąwozem Śmierci, ze względu na lokalizację przy cmentarzu.
Widoczne korzenie rosnących tu starych drzew robią wrażenie na zwiedzających.
Ostatnim etapem naszej wędrówki był spacer bulwarami nad Wisłą, który zaprowadził nas na parking do autokaru. Niektórzy wycieczkowicze dzierżyli w dłoniach zakupione drożdżowe koguty – niekwestionowany symbol Kazimierza Dolnego.
Barbara Wielińska
Zdjęcia: Jerzy Iwaniec, Barbara Wielińska