top of page
Piszą o nas, mówią o nas w roku 2019

Radio Kielce

Autor: Iwona Murawska

Data publikacji:​  09.10.2019 14:35

Link" http://m.radio.kielce.pl/pl/post-92480

Seniorzy chcą się uczyć. Uroczyście zainaugurowali kolejny rok akademicki

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Ponad czasem” zainaugurował piąty rok akademicki. Swoje zainteresowania i pasje w tej uczelni rozwijać będzie ponad 550 żaków - seniorów w 30 grupach zainteresowań.

Jak informuje Janina Łucak, prezes uniwersytetu, w tym roku akademickim kładzie nacisk nie tylko na edukację, ale także na ruch i aktywność fizyczną osób starszych.

- W tym semestrze do wyboru mamy aż cztery rodzaje tańców, ale także jogę, gimnastykę w basenie, gimnastykę w sali i turystykę pieszą. Oczywiście będziemy brać również udział w wydarzeniach kulturalnych - dodała Janina Łucak.

Studenci mogą brać udział m.in. w warsztatach literackich, z historii sztuki, kreatywności, a także zajęciach malarskich, fotograficznych oraz ogrodniczych. Od trzech lat studentką Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad czasem” jest m.in. pani Bożena. Jak mówi, zapisała się do niego, ponieważ chciała zagospodarować wolny czas.

- Kiedy dzieci usamodzielniły się i wyjechały do innego miasta zostałam w domu sama. Dlatego postanowiłam zapisać się na ten uniwersytet. Na pewno będę uczęszczała na zajęcia z języka angielskiego, historii sztuki, warsztaty komputerowe i na basen - wylicza pani Bożena.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski powiedziała, że uniwersytety III wieku, to znak naszych czasów.

- W całym kraju, ale też i w naszym województwie jest coraz więcej seniorów, dlatego tak ważna jest troska o to, by ten ich wolny czas i ich doświadczenie było wykorzystane w jak najlepszy sposób. Myślę, że seniorzy mogą bardzo dużo dać kolejnym pokoleniom i ta ich aktywność naprawdę jest istotna i ważna - dodała Agata Wojtyszek.

Możliwość uczestniczenia w zajęciach, oferowanych przez uniwersytety trzeciego wieku jest inicjatywą niezwykle ważną i cenną dla osób, które przechodzą na emeryturę lub rentę i chcą w sposób aktywny zagospodarować swój wolny czas, powiedział podczas inauguracji Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości.

W tym roku akademickim zajęcia i wykłady Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad czasem” odbywać się będą m.in. w urzędzie miasta i Politechnice Świętokrzyskiej.

Z gazety „Echo Dnia”

Autor: Iwona Rojek

Data: 9 października 2019

Link:  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/kielecki-uniwersytet-iii-wieku-ponad-czasem-rozpoczal-dzialalnosc-przyszly-tlumy-kielczanie-sa-zadni-wiedzy-chca-sie-rozwijac/ar/c1-14488537

Kielecki Uniwersytet III Wieku Ponad Czasem rozpoczął działalność. Przyszły tłumy, kielczanie są żądni wiedzy, chcą się rozwijać

 

O tym, że ludzie którzy skończyli pracę zawodową chcą się dalej rozwijać i zdobywać wiedzę świadczy ilość słuchaczy kieleckiego Uniwersytetu III Wieku Ponad Czasem, którego inauguracja miała miejsce w środę w Wojewódzkim Domu Kultury. Sala była wypełniona po brzegi, a na rozmaite zajęcia zapisało się prawie 600 osób. Ta oblegana dziś placówka powstała pięć lat temu.

- W tej chwili mamy już 30 sekcji, a największym powodzeniem cieszy się nauka języka angielskiego, na lektoraty zapisało się już prawie 70 osób, popularna a jest też turystyka piesza - mówiła Nina Łucak, założycielka i prezeska placówki.

- W tym roku zmieniliśmy nieco formułę kształcenia, wykłady na rozmaite tematy będą odbywać się nie raz, a dwa razy w tygodniu, w piątki w Urzędzie Miasta, a we wtorki na Politechnice Świętokrzyskiej, będziemy mieć dwa rodzaje jogi i cztery rodzaje tańców. Oprócz tego proponujemy zajęcia pod hasłem „Aktywny mózg”, „Warsztaty Kreatywności” i wiele innych. W ubiegłym roku byliśmy na wycieczkach w Hiszpanii, Portugalii, Francji, tworzymy bardzo zgraną grupę osób o rozmaitych pasjach.

Przybyli na rozpoczęcie nowego roku akademickiego nie szczędzili słów pochwał, a nawet podziwu dla założycielki i prezeski, którą nazwano zaszczytnie rektorem, Niny Łucak. Wszyscy ocenili, że wykonała kolosalną pracę, a Uniwersytet rozwija się w ogromnym tempie.

- Faktycznie nazwa tej szkoły jest adekwatna do rzeczywistości, bo czas biegnie tak szybko, że ani się obejrzeliśmy, a już minęło pięć lat – mówił senator Krzysztof Słoń.

- Poza tym wasza postawa to najlepsza recepta na największą epidemię obecnych czasów, która nazywa się samotność. Wojewoda Agata Wojtyszek była pełna zachwytu, tym, że studenci w nieco starszym wieku mogą korzystać z tak szerokiego wachlarza rozmaitych zajęć i w geście podziękowania wręczyła na ręce prezeski przydatne podarunki. Po złożeniu ślubowania przez nowych studentów, odśpiewaniu hymnu Gaudeamus Igitur przez grupę wokalną „Cantare” doktor Krzysztof Adamczyk oficjalnie otworzył nowy rok akademicki dodając, że ludzie tu siedzący przez samą chęć rozwoju ducha i ciała są godni naśladowania, bo nie wiek świadczy o człowieku, tylko mądrość, dobroć i empatia. Potem wysłuchano wykładu doktor Anny Koryckiej. Kielczanin Ryszard Janaszek zwierzył się, że uczestniczy w zajęciach Uniwersytetu od chwili jego założenia i nie wyobraża sobie, żeby mogło być inaczej. - W domu człowiek czuje się samotny, a tu uczęszczam na zajęcia z literatury, historii sztuki, spacery nordic walking, wycieczki – wymieniał. - Pogłębiam wiedzę, na którą nie starczało czasu, kiedy człowiek pracował.

Lucyna Zawadzka zdradziła, że chce zapisać się na zajęcia z rysunku i malarstwa. Z kolei Jadwigę Więckowicz najbardziej interesują ćwiczenia jogi, bo uspokajają umysł i doskonalą ciało. Tadeusz Chatys też uważa, że jedynie w grupie można być aktywnym, siedząc w domu wybiera się często lenistwo.

Piszą o nas, mówią o nas w roku 2018

Radio Kielce

Data publikacji: 09.10.2018 18:14
Autor: Iwona Murawska 
Link: http://www.radio.kielce.pl/pl/post-76817
Seniorzy znów są studentami

Czwarty rok akademicki rozpoczęło 460 studentów kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad czasem”. W tym semestrze seniorzy mają do wyboru szereg wykładów i warsztatów. Są to m.in. zajęcia z fotografii, malarstwa, historii powszechnej, literatury, gimnastyki oraz lektoraty z języka angielskiego i niemieckiego - wylicza Janina Łucak, prezes uczelni.

- Zajęcia będą się odbywały praktycznie ze wszystkich dziedzin, bo będą dotyczyły zarówno zdrowia, kultury, jak i aktywności sportowej. Myślę, że każdy, kto zapisze się do naszego uniwersytetu na pewno znajdzie tu zajęcia dla siebie – dodała Janina Łucak.

Od początku istnienia uczelni na zajęcia uczęszcza m.in. Aleksandra Rzesiowska.

- W tym semestrze jest bardzo dużo zajęć, które mi się podobają. Na pewno będę chodziła na jogę i na basen. Zamierzam też barć udział w warsztatach rękodzieła artystycznego, ponieważ ćwiczy się przy tym ręce, a to dla seniorów bardzo ważne. Skorzystam też z zajęć w Muzeum Zabawek i Zabawy, ponieważ one pomogą mi nawiązać jeszcze lepszy kontakt z moimi wnuczkami – dodała Aleksandra Rzesiowska.

Jak przyznał obecny podczas uroczystości Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, uniwersytety III wieku stają się coraz bardziej popularną formą spędzania przez seniorów wolnego czasu.

- To jest też przykład dla tych, którzy wchodzą w ten ciekawy okres swojego życia, kończą aktywność zawodową i nie wiedzą, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu. Dlatego uniwersytety trzeciego wieku są pomysłem na życie. Te uczelnie, to nie tylko edukacja, ale także dużo spotkań, rekreacja i rozmowy ze swoimi rówieśnikami – dodał Krzysztof Słoń.

Zajęcia odbywać się będą m.in. w Urzędzie Miasta w Kielcach, Geoparku, Instytucie Dizajnu, Biurze Wystaw Artystycznych, Muzeum Zabawek i Zabawy, Domu Środowisk Twórczych oraz w Muzeum Historii Kielc.

Radio eM

Kielce / 09 października 2018 / Tekst Beata Kwieczko

"Gaudeamus igitur" na Kieleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku "Ponad Czasem"​

450 słuchaczy Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Ponad Czasem" rozpoczęło dziś nowy rok akademicki. Uroczysta inauguracja odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku "Ponad Czasem" powstał w 2015 roku. W pierwszym roku jego działalności na zajęcia uczęszczało 180 słuchaczy. Teraz liczba ta wzrosła do 450. Studenci to w większości kobiety w wieku od 55 do 80 lat. Największą grupę stanowią słuchacze w wieku od 60 do 70 lat. Pochodzą oni głównie z Kielc, ale na zajęcia dojeżdżają również osoby z Masłowa, Zagnańska, Piekoszowa, Chęcin czy Bodzentyna.

Uczelnia oferuje swoim studentom zajęcia w 26 grupach zainteresowań, które odbywają się w całym mieście przy współpracy z różnymi instytucjami.

- Jest fotografia, turystyka, historia Kielc w formie spacerów po mieście, historia sztuki, taniec, gimnastyka w wodzie, gimnastyka na sali, organizujemy też wycieczki, różne wczasy, również rehabilitacyjne. Za kilka dni organizujemy zabawę integracyjną z DJ, bierzemy udział w różnych projektach, dlatego myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - informuje Janina Łucak, prezes Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Ponad Czasem".

W programie inauguracji nowego roku akademickiego nie mogło zabraknąć uroczystej immatrykulacji oraz odśpiewania "Gaudeamus igitur". Spotkanie zakończył wykład prof. Marii Szyszkowskiej pt. "Wolność i zniewolenie".

Piszą o nas. mówią o nas w roku 2017

Artykuł zamieszczony w "Echu Dnia" 28.06.2017 r

Wiek nie musi być barierą mówi Janina Łucak - prezes Kieleckiego UTW "Ponad Czasem”

 

Wiek nie musi być barierą to projekt realizowany przez  Stowarzyszenie Ziemia Buska w ramach programu Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koordynatorem projektu jest prezes Stowarzyszenia Ziemia Buska Jacek Strzelecki. Projekt ten opiera się na doświadczeniu czterech uniwersytetów partnerskich. Jednym z nich jest istniejący od dwóch lat, mający status stowarzyszenia, Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku  „Ponad Czasem", którego jestem prezesem. Uniwersytet skupiający blisko 250 osób działa z dużym rozmachem, bowiem ma już zorganizowanych 20 różnych grup edukacyjnych, nie licząc wycieczek, wczasów czy spotkań przy muzyce. Dużym wsparciem w rzutkiej działalności edukacyjnej uniwersytetu jest przyjazna postawa Prezydenta Miasta Kielce Wojciecha Lubawskiego.

Dlaczego zatem udział w projekcie? Ambicją moją, jako prezesa, jest aktywizowanie koleżanek i kolegów do udziału w różnych formach życia społecznego oraz propagowanie zasad kulturalnego współistnienia obywatelskiego. Chętnie więc zgodziłam się na przystąpienie do udziału w tym projekcie. Głównie zależało mi na rozwoju osobistym naszych słuchaczy poprzez naukę, co zapowiadałam podczas inauguracji roku akademickiego 2016/17. Projekt ten daje bowiem dodatkową możliwość rozwoju wynikającą m.in. z organizacji atrakcyjnych zajęć służących upowszechnieniu dokonań naukowych oraz stworzenie warunków do praktycznych ich zastosowań. To także perspektywa do wykreowania podstaw i rozwoju autonomicznej działalności uniwersytetu poprzez przeszkolenie zespołu liderów
w każdym z UTW. Będą więc organizowane zajęcia warsztatowe, szkolenia wyjazdowe oraz konferencja naukowa. Dodatkowo wycieczki z relacjami tekstowymi i fotograficznymi uzupełnią oraz ugruntują wiedzę historyczną a także przyrodniczą. Projekt realizowany będzie w znacznej części w okresie wakacyjnym, co cieszy naszych słuchaczy, gdyż wtedy mają więcej luzu od zajęć uniwersyteckich.

Podsumowaniem projektu będzie publikacja składająca się z materiałów przygotowanych przez członków wszystkich uniwersytetów partnerskich. 

SENIORZY Z KIELECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU PONAD CZASEM – ZA KARTĄ „KSIĄŻECZKĄ”

We wtorek, 27 czerwca 2017 roku Dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Kielcach Adam Michcik spotkał się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku ,,Ponad Czasem” w Kielcach w sprawie kształtu kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Wszyscy uczestnicy spotkania opowiedzieli się za kartą w postaci broszury .

Dyrektor Delegatury zaprezentował karty do głosowania stosowane w wyborach do poszczególnych rad oraz w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a także zapoznał uczestników z zasadami prawa wyborczego oraz specyfiką wyborów samorządowych.

Seniorzy, bardzo chętnie dzieli się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Opowiadając się za kartą w postaci broszury formatu A4 podkreślali, że jest wygodna i czytelna. Natomiast większy format w ich opinii wiązać się może z trudnościami w lokalu wyborczym przy oddawaniu głosu czy złożeniu takiej karty. Ponadto karta „płachta” jest duża, niewygodna dla wyborcy a informacja o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu z uwagi na zbyt małą czcionkę nieczytelna.

Pytali także o możliwość wprowadzenia w Polsce głosowania przez internet.

Komisarze Wyborczy w Kielcach i Delegatura odbywają kolejne spotkania w ramach konsultacji kształtu kart do głosowania. Ostateczną decyzję o tym, jakie karty do głosowania będą obowiązywały w wyborach samorządowych w 2018 roku, podejmie Państwowa Komisja Wyborcza.

Radio Kielce

Autor Kamil Włosowicz 

Data publikacji: 22.04.2017r. godz. 15:40


Seniorzy będą współpracować z młodzieżą

Stowarzyszenie „Ziemia Buska” chce uatrakcyjnić ofertę edukacyjną kierowaną do studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Projekt „Wiek nie musi być barierą” dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i uroczyście zainicjowany podczas konferencji w buskim Centrum Kultury ma pozwolić nie tylko na organizację dodatkowych zajęć, ale przede wszystkim ma zaproponować studentom nowe kierunki działań - tłumaczy prezes stowarzyszenia Jacek Strzelecki.

Osoby organizujące zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku wezmą udział w szkoleniach i spotkaniach ze specjalistami, którzy wskażą im możliwe kierunki rozwoju. - Chodzi nam przede wszystkim o to, by uniwersytety nawiązały współpracę z nowymi grupami, szczególnie z młodzieżą i dziećmi - mówi prezes stowarzyszenia „Ziemia Buska”.

W projekcie wezmą udział Uniwersytety Trzeciego Wieku z Kielc, Buska, Starachowic i Stąporkowa. Jacek Strzelecki dodaje, że ambicją stowarzyszenia jest również utworzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wiślicy. - Chcemy, by emeryci wykazali się własnymi inicjatywami i zaangażowali się w działania nie nakierowane tylko na siebie - tłumaczy.

Duże nadzieje związane z udziałem w projekcie wykazuje prezes Kieleckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” Janina Łucak. - Seniorzy mają dużo do przekazania, bowiem w każdym z nich jest duży potencjał wiedzy i doświadczenia, dlatego chętnie angażujemy się w nowe projekty. To stwarza nam możliwość wymiany doświadczeń i podpatrywania swoich działań - powiedziała Janina Łucak.

Piszą o nas. mówią o nas w roku 2015 i 2016

Z gazety  Wyborczej

Autor: Maciej Wadowski 

Data publikacji: 12.10.2016

Seniorzy usłyszeli Gaudeamus. "Stawiają na rozwój osobisty"

Dzisiejsza uroczystość otwiera drugi rok działalności naszego uniwersytetu - mówiła w trakcie inauguracji Janina Łucak, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Ponad Czasem" w Kielcach.

To drugi rok jego działalności. Studenci będą mieli m.in. zajęcia z ogrodnictwa, fotografii, malarstwa, języka angielskiego czy obsługi komputera. Od tego roku akademickiego wprowadzono dodatkowo: geoedukację, historię sztuki, historię wzornictwa oraz warsztaty teatralne
i chór. - Stawiamy na rozwój osobisty poprzez naukę oraz zabawę - zapowiadała prezes Janina Łucak. Dodała, że uniwersytet będzie organizował więcej spotkań integracyjnych, takich jak wycieczki krajoznawcze, wyjścia na spektakle oraz zabawy przy muzyce

Cybulski 1 lutego 2016 – ze strony internetowej BWA

Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Ponad Czasem” w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach – luty/czerwiec 2016 – październik 2016 / czerwiec 2017  

Od 1 lutego 2016 r. BWA rozpoczyna współpracę z Uniwersytetem Trzeciego Wieku „Ponad czasem”.  Specjalnie dla seniorów nasza instytucja przygotowała 2 cykle zajęć ściśle związanych ze sztuką: malarstwem i fotografią. Spotkania zakończą się pod koniec czerwca 2016 r.

W każdy poniedziałek od godziny 14:00 do godziny 15:30 odbędą się spotkania ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zajęcia z rysunku i malarstwa prowadzi: Magdalena Leśniak – pracownik działu edukacji w BWA w Kielcach. Malarka. Doktorantka UJK w Instytucie Sztuk Pięknych. Jej prace prezentowane są na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Celem zajęć będzie zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami rysunku i malarstwa z natury oraz rozwinięcie kreatywnego myślenia. Zajęcia będą odbywały się w budynku BWA oraz w plenerze.

Zajęcia fotograficzne prowadzi: Izabela Łazarczyk-Kaczmarek – pracownik działu edukacji w BWA w Kielcach. Historyk sztuki. Prowadząca letnie zajęcia fotograficzne „Mali Odkrywcy – Wielkie Możliwości ”. Jej fotografie pokazywane są na licznych wystawach pokonkursowych.
Celem zajęć będzie zapoznanie uczestników z najważniejszymi zagadnieniami z zakresu fotografii oraz umożliwienie im wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce poprzez samodzielne wykonywanie zdjęć postaci, pejzażu i architektury.

Urząd Marszałkowski  

My, seniorzy z uniwersytetu jesteśmy zdrowi i weseli  ​

Data dodania: luty 2016r.

 

Od lutego br. zaczął działać, jako drugi w Kielcach, Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”. W ciągu miesiąca zgromadził 200 studentów-seniorów, a chętnych cały czas przybywa. Seniorzy nie tylko uczą się nowych rzeczy, uczestniczą w życiu kulturalnym, ale także motywują się, zarażają energią i bronią przed samotnością – rozmowa z inicjatorką powstania uczelni, prezesem Stowarzyszenia pn. Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku „Ponad Czasem”  Janiną Łucak. 

- Założyła Pani uniwersytet „Ponad Czasem”.  Skąd wziął się ten pomysł?

 -  Przez kilka lat uczęszczałam do Świętokrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kielcach i zauważyłam, że jest mnóstwo chętnych na różne zajęcia organizowane przez tę organizację, a niestety brakuje miejsc. Wiele chętnych osób odchodziło z wielkim żalem. Dlatego postanowiłam zorganizować uniwersytet, który jest drugą taką uczelnią w mieście. Do naszego uniwersytetu uczęszcza ponad 200 osób, a maksymalnie możemy przyjąć 300. Moim zdaniem, w mieście wojewódzkim powinno być więcej tego typu organizacji dla seniorów, a nie tylko dwa uniwersytety.

- Do kogo skierowana jest oferta uczelni?

- Zapraszamy wszystkich seniorów, powyżej 55 roku życia, minimum ze średnim wykształceniem. Przede wszystkich polecamy uczestnictwo osobom samotnym, którzy nie wiedzą jak się odnaleźć, bo z różnych przyczyn zostali sami.  

- Macie bardzo bogatą propozycję zajęć. Które z nich cieszą się największym powodzeniem?

 - Staramy się kompletować interesujące, ciekawe i różnorodne zajęcia. Wybór jest duży. Prowadzone są takie zajęcia jak m.in.: gimnastyka w basenie, fotografia, malarstwo, język angielski, turystyka, aktywny mózg, ogrodnictwo, czy profilaktyka zdrowia. Największym  zainteresowaniem cieszą się lekcje z nauki obsługi komputera,  z historii i zabytków Kielc, gimnastyki w basenie, promocji zdrowia.  Mamy także zajęcia w każdy wtorek na scenie w Pałacyku Zielińskiego, które nazywają się „Czas na kreatywność”. To rodzaj otwartej sceny, gdzie osoba chętna może zaprezentować coś od siebie, np. opowiedzieć o ciekawej podróży, przedstawić ciekawy program muzyczny, poetycki czy naukowy. Takie wystąpienia bardzo kształcą i podwyższają samoocenę.

- Wartością dodaną takiej uczelni jest integracja jej słuchaczy.

- Uniwersytet jest fantastyczną formą aktywności dla osób starszych. Ludzie spotykają się ze sobą, wymieniają poglądy. Zdobywają wiedzę i nowe zainteresowania, motywują się i zarażają energią. To miejsce odskoczni od codzienności, oderwanie się do problemów. 

- Uniwersytet w ciągu miesiąca pozyskał 200 uczestników.

- Bardzo cieszę się z tego zainteresowania, że ludzie chcą do nas przychodzić. Uniwersytet Trzeciego Wieku kreuje zdrowe społeczeństwo i zdrowe starzenie się. Siedzenie w domu prowadzi do apatii, złego samopoczucia. A my, ludzie z uniwersytetu jesteśmy zdrowi, tryskamy energią, ćwiczymy, chodzimy na koncerty, spektakle, wycieczki – prowadzimy aktywny tryb życia.

- Organizacja przedsięwzięcia dla tylu osób to nie lada wyzwanie?

- Już trochę ścieżek zostało przez nas wydeptanych i wiele zajęć i sal na lekcje wynegocjowanych. W efekcie pomysł udało się wdrożyć w życie. Chcę podkreślić, że dzięki życzliwości wielu osób, a przede wszystkim Rektora Wszechnicy Świętokrzyskiej  prof. dr hab. Mieczysława Adamczyka, który już w początkowym okresie starań wyraził zgodę na użyczenie auli do prowadzenia wykładów, dodały wiary, iż dalsze zamierzenia mogą być zrealizowane. Została też nawiązana współpraca z kinami, filharmonią, agencjami artystycznymi, które sprzedają bilety na różne wydarzenia kulturalne. Senior nie może sobie pozwolić na zakup biletu na koncert w stuprocentowej cenie. Dlatego staramy się załatwiać zniżki na te wydarzenia.  Już prowadzimy zapisy na wiosenne, letnie wypoczynki nad morzem i w górach. Wybieramy terminy poza sezonem, ponieważ jest taniej. W obecnym semestrze wszystkie sale na zajęcia mamy dograne. Brakuje nam jedynie stałego miejsca na biuro. Obecnie mamy użyczone pomieszczenie w Kieleckim Centrum Kultury dwa razy w tygodniu na dwie godziny. Z resztą spraw doskonale sobie radzimy. Wierzymy w swoje siły, ponieważ w każdym człowieku, również  w seniorach  tkwi duży potencjał i wiele możliwości.  

Radio EM

Kolejny uniwersytet III wieku

Iwona Murawska  02.11.2015

W Kielcach powstał drugi uniwersytet, w którym seniorzy mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. To Kielecki Uniwersytet Trzeciego Wieku "Ponad czasem". Należeć do niego mogą osoby powyżej 55 roku życia z Kielc i okolic z wykształceniem minimum średnim. Jak informuje jego prezes Janina Łucak, w stolicy województwa świętokrzyskiego od 31 lat działa już jeden uniwersytet trzeciego wieku, który skupia ponad 600 seniorów. Jednak chętnych co roku jest znacznie więcej. Stąd pomysł utworzenia drugiej takiej instytucji, wyjaśnia Janina Łucak.

Ze względu na ograniczenia lokalowe, maksymalnie na zajęcia będzie mogło uczęszczać 300 osób. Kielecki Uniwersytet III Wieku "Ponad czasem” oferować będzie studentom kilkanaście warsztatów i wykładów. To m.in. zajęcia z rękodzieła artystycznego, czy spotkania
w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Swoje zainteresowania seniorzy będą mogli rozwijać także w takich sekcjach, jak m.in.: fotograficzna, literatury oraz taneczna. Będą także wykłady dotyczące historii Kielc. 

Zajęcia na Kieleckim Uniwersytecie III Wieku "Ponad czasem" rozpoczną się w styczniu. Zapisy przyjmowane będą w poniedziałek 9 listopada
i piątek 13 listopada w pokoju nr 63 Kieleckiego Centrum Kultury od godziny 15.00 do 17.00.  

Opłata za semestr wynosi 45 złotych.

O Nas - 2018
O Nas - 2017
o Nas -2015/2016
bottom of page